• BIST 1.441
 • Altın 501,444
 • Dolar 8,3566
 • Euro 10,1202
 • Ankara 17 °C
 • Konya 24 °C
 • Eskişehir 15 °C
 • Sivas 22 °C
 • Çankırı 21 °C
 • Çorum 25 °C
 • Elazığ 24 °C
 • Kayseri 23 °C

Ak Parti'nin Bursa Mitingi

Ak Partinin Bursa Mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (3)

BURSA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Güya Said-i Nursi'nin izinden gittiğini söyleyen Pensilvanya şimdi el ele, kol kola CHP, MHP ve BDP ile darbe yapmaya çalışıyor. Hiç kusura bakmasınlar o günler geride kaldı. 27 Mayıs günlerinde değiliz" dedi.

Erdoğan, partisi tarafından Bursa'da düzenlenen mitingde, CHP yöneticilerinin geçmişte Fethullah Gülen aleyhine açıklamalarda bulunduğunu dile belirterek, şöyle devam etti:

"Güya Said-i Nursi'nin izinden gittiğini söyleyen Pensilvanya şimdi el ele, kol kola CHP, MHP ve BDP ile darbe yapmaya çalışıyor. Hiç kusura bakmasınlar o günler geride kaldı. 27 Mayıs günlerinden değiliz. Manşetlere, sokak eylemlerine, oldu bittilere meydanı bırakacak değiliz. Millet gerçekleri görüyor, millet sandığına ve iradesine sahip çıkıyor."

Partisine üye olanlara ve oy verenlere seslenen Erdoğan, partisinin sandık müşahidi ve sandık kurulu üyelerinden gerekli belgelerini almalarını ve seçim günü sabahın erken saatinde görev yerlerine gitmelerini istedi.

-"Şeyh Edebali'nin öğütleriyle yürüyeceğiz"

 Erdoğan, 30 Mart akşamında sandıkta adeta demokratik bir ders vereceklerine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yakmak, yıkmak için gelmedik. Biz inşa etmek için geldik. Bizim farkımız bu. AK Parti'yi diğerlerinden ayıran bu. Kardeşlerim çok büyük hizmetler yaptık. Adeta uçurum kenarındaki Türkiye'yi aldık, her alanda büyüyen, dünya ile yarışan bir Türkiye inşa ettik. İlklerle tanıştırdık Türkiye'yi. Türkiye'de istikrarı, huzuru, güveni kalıcı hale getirdik. İnşallah çok daha fazlasını yapacağız. Şimdi hedef 2023, dünyanın ilk 10 ülkesinden biri olacağız. Şeyh Edebali'nin öğütleriyle yürüyeceğiz, Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin hatırasına sahip çıkarak yürüyeceğiz. Bursa'da bir cihan imparatorluğu kuruldu. Bizler de Bursa'nın emaneti olan bu Türkiye Cumhuriyeti'ni büyütmeye devam edeceğiz."

-"BDP 'Siyasi Kürtçülük', MHP 'Siyasi Türkçülük' yapıyor"

"Yola çıkarken Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Abazhası, Boşnağı, Arnavudu ve Romanıyla tek millet" dediklerini aktaran Erdoğan, Türk'ü Türk, Kürt'ü Kürt, Boşnak'ı Boşnak, Arnavut'u Arnavut olduğu için sevmediğini, kendisini yaradan Allah'ın onları da yarattığı için sevdiğini söyledi.

BDP'nin "Siyasi Kürtçülük", MHP'nin "Siyasi Türkçülük" yaptığını, CHP'nin ise kumsalların partisi olduğunu ifade eden Erdoğan, kendilerinin 77 milyonun ve 780 bin kilometrekarenin partisi olduğunu dile getirdi.

Her zaman tek millet ve tek bayrağı savunduklarını altını çizen Erdoğan, partisi tarafından hazırlatılan "Bayraklı reklam"la ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yargı onu da yasakladı. Neymiş? Bu da yasaklara girermiş. Ya yeter ki diğer partiler de hepsi de bayrağı getirsinler onun reklamını yapsınlar. Bayrak duygusu, bu çok önemli. Ben yavrularıma ilkokulda şiir okuma yarışmalarında, 'baba hangi şiiri okuyalım?' dedikleri zaman, kendilerine 'Arif Nihat Asya'nın 'Bayrak' şiirini okuyun' dedim. Yarışmalara öyle girdiler. (Erdoğan burada Bayrak şiirini ilk dörtlüğünü meydandakilerle birlikte okudu)."

-"Omurgalı olmak lazım siyasette, omurgasızdan bir şey olmaz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendilerine bayrak dersi vermesine tepki gösteren Erdoğan, "Sen git yat ya. Sen önce Hakkari'de bir tane Türk bayrağı dalgalandıramadın. Onu konuş. Sana müsaade etmediler. Türk bayrağını dalgalandıramadın Hakkari'de. Bütün belgeler ellimde. Sen önce onu konuş. Bayrak sevgisi kim, sen kim" dedi.

Mithat Cemal Kuntay'ın "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerini de okuyan Erdoğan, tek millet ve tek bayrağın yanında tek vatan da dediklerini vurguladı.

"Rabia işareti" yapan Erdoğan, devlet içinde devlete ve paralel yapıyı asla müsaade etmeyeceklerini belirterek, "Bunlar temizlenecek, biraz sabır. Asla buna Türkiye Cumhuriyeti devletinde müsaade etmeyiz. Asla. Milli güvenliğimizi tehdit eden gelişmelere karşı tüm tedbirleri alırız. Bunun hiç lamı cimi yok. Ameliyata müsaade etmeyiz. Kardeşlerim, bu 'Rabia' bunları içeriyor. Fakat bu ara güzel bir şey oldu biliyor musunuz? Kılıçdaroğlu  bu işareti yapıyor. Ama Kılıçdaroğlu Ankara'da filan gezerken değişik değişik işaretler yapmış. Nasıl oldu bilmiyorum, her işareti yapıyor. Çünkü görüldüğü gibi olan değil, olduğu gibi görünen değil, nereden ne gelirse toparlayabilir miyim diyen birisi. Omurgalı olmak lazım siyasette, omurgasızdan bir şey olmaz."

- "Paralel yapının yurtlarında kalanlar varsa çıksınlar"

Kente yapılan yatırımlara ilişkin bilgi de veren Erdoğan, alandakilerden bazılarının "Yurt istiyoruz" demeleri üzerine, şunları söyledi:

"Doğru, yurtta eksikliğimiz var. Bu yurt inşaatlarını yapmaya devam ediyoruz. Yalnız bir şey söyleyeceğim, bu paralel yapının yurtlarında filan kalanlar varsa çıksınlar. Niye söylüyorum? Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarında açık, boşluk yoksa, yurtlarımız yapılana kadar sizleri devletin tesislerinde, orada ağırlayacağız. Orada yer yoksa sizi otellerde ağırlayacağız. Bu bir. İki, dershanelerden çocuklarınızı alın. Her hafta sonu, cumartesi, pazar Milli Eğitim olarak takviye kursları vereceğiz ücretsiz. Bunların okullarında okuyan çocuklarını varsa onları da alın. Devletin okulları bize yeter. Çünkü bunlar okullarda artık ders vermeyi bıraktılar, şimdi 30 Mart'la ilgili propaganda yapıyorlar. Başbakana beddualar ettiriyorlar, bakanlarla ilgili her türlü yalanları, tezviratı yapıyorlar. Sen okulda öğretmen misin yoksa başka bir görevli mi?  Çok enteresan şeyler oluyor. Dolayısıyla bunlara da pirim vermememiz lazım."

- " Ey gidi Pensilvanya, daha ne istiyorsun?"

Kentte eğitim, ulaştırma başta olmak diğer alanlarda da yapılan yatırımlardan örnekler veren Başbakan Erdoğan, 12 yılda Bursa'ya 15 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini aktardı. 

Yurt genelinde okullarda 675 bin tablet bilgisayarların dağıtımına devam edildiğini belirten Erdoğan, 18 ay içinde 350 bin etkileşimli tahtanın sınıflara yerleştirileceğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Size ne çileler çektirdiler. 'Senin başın örtülü okula gidemezsiniz. Kapatın meslek okullarının, imam hatiplerin orta kısımlarını.' Bunları söylediler öyle mi? Kapattılar mı? Ama biz dedik ki 'Sabır.' Sabrettiniz şimdi imam hatiplerin orta kısımları açıldı mı? 4+4+4 uygulaması başladı mı? Artık imam hatiplerde kızlarımız rahatlıkla okuyabiliyor. Katsayı var mı? Kalktı. Artık istediğin üniversiteye gidebiliyor musun? Ama şimdi ben de imam hatiplilerden, meslek liselilerden başarı bekliyorum. Gümbür gümbür en önemli üniversitelere onlar girmeli, bu rekabette kazanmalısınız. Artık düz liselerde de Kur'an-ı Kerim seçmeli ders oldu mu? Peygamberimizin hayatı, Siyer-i Nebi seçmeli ders oldu mu? Ey gidi Pensilvanya, daha ne istiyorsun? Şu yapılanları görmeyeceksin de neyi göreceksin ya?"

Alandakilerin "Vur vur inlesin, Pensilvanya dinlesin" sloganları üzerine Erdoğan, "Bu işi tamamen bana bırakmayın. 30 Mart, asıl orası önemli. Sandıkları patlatacaksınız, sandıkları AK Parti'nin  ampulüyle ile aydınlatacaksınız. Mesele bu" ifadesini kullandı.

Bursa'da 138 tarihi eseri restore ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Tarihiniz varsa geleceğiniz olur, tarihiniz yoksa yok olursunuz. Biz tarihimizle ayaktayız, tarihimizle yürüyoruz dolayısıyla biz hep tarihimizden güç aldık ve onunla geleceğe yürüdük" diye konuştu

- "Üç koyun ver inanın kaybeder"

Erdoğan, Bursa'nın, AK Parti'nin hizmet ve eser siyasetini hep ödüllendirdiğini dile getirerek, Büyükşehir Belediyesinin kenti metro, tramvay, deniz otobüsü, deniz uçağı ve helikopter taksiyle tanıştırdığını söyledi. Uludağ'a 12 dakikada çıkılmasını sağlayacak teleferiğin deneme seferlerinin bir hafta içinde başlayacağı bilgisini paylaşan Erdoğan, mevcut başkan da olan partisinin büyükşehir belediye başkan adayı Recep Altepe'ye destek istedi.

Bursa'nın tüm ilçeleri ve Büyükşehir Belediyesinin AK Parti markasıyla yükselmesini istediklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Belediyecilik zaten bizim işimiz, belediyeciliği biz biliriz. Kılıçdaroğlu, bu yasaya karşı çıktı, 'Olur mu' dedi. Ne diyorlar biliyor musun?  'Ya olur mu öyle şey, büyükşehir belediyesi Harmancık ilçesine hizmeti nasıl götürecek?'  Adamın haberi yok, bu iş nasıl yapılır, insan açar bu İstanbul belediyesi bu işi nasıl yaptı? Ta Çatalca'ya, Silivri'ye ta buraların köylerine nasıl ulaştı diye bir bakar, Kocaeli'ne bir bakar ya. Ama derdi değil. Türkiye'nin başında büyükşehir belediye başkanlığından gelmiş bir başbakanın olduğunu bilmiyor. CHP'nin yolsuzluklarından aldığımız bir İstanbul'u bilmiyor. Adama, 'Hangi ilçeye taşındınız' diye soruyorlar, 'Kağıthane.' Ondan sonra 'Nerede oturuyorsunuz' diye soruyorlar 'Kağıttepe' diyor. Öyle, üç koyun ver inanın kaybeder."

Partisinin kentteki belediye başkan adayları ile milletvekillerini kürsüye davet eden Başbakan Erdoğan, alandakilere "Bütün belediyeleri almaya var mıyız. Türkiye genelinde şu Bursa'ya bir rekor yakışır. Bu seçimde bu rekoru kırmaya var mıyız" diye sorması üzerine, "Evet" karşılığını aldı. 

Alandakilerden kapı kapı dolaşmalarını, sandıklara sahip çıkmalarını isteyen Erdoğan daha sonra kalabalıkla "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini söyledi. 

- Notlar

Mitingin yapıldığı Gökdere Meydanı'na eşi Emine Erdoğan'la gelen Başbakan Erdoğan, burada hazırlanan platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşması öncesinde Bursa büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları platforma tek tek çağrılarak vatandaşlara tanıtıldı. 

Erdoğan'ın konuşması sık sık "Türkiye Seninle Gurur Duyuyor", "Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle" tezahüratlarıyla kesildi. 

Konuşmasının son bölümünde belediye başkan adaylarını platforma davet eden Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la vatandaşlara Bursaspor atkısı ve karanfil dağıttı. 

Miting alanında, "Her Türlü Kayıt İçin Paralelcell, Made in Pensilvanya", "Bursa Lafa Değil İcraatlara Bakar", "Dost Olur Sanma Her Yüze (Gülen)i", "Oyuna Gelmedik, Oyumuzla Geldik", "Seninleyiz Cesur Adam", "Hoşgeldin Gönüllerin Sultanı" ve hem Osmanlı alfabesi, hem de latin harfleriyle yazılmış olan "Ecdad Seninle Gurur Duyuyor" şeklindeki pankartlar dikkati çekti. 

Yoğun ilginin olduğu mitingde bazı vatandaşların çevre binaların balkonlarından, çatılarından, ağaçlardan ve miting alanında bulunan vinçlerin üzerinden Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını izlediği görüldü. Dolması üzerine miting alanına giremeyen vatandaşların Gökdere Meydanı'na gelen ara yolları doldurduğu dikkati çekti.  

Miting alanında "Ahlatlıyız" pankartını gören Erdoğan, "Bursa'daki tüm Ahlatlılar, buradan Ahlat ile telefonlaşacaklar. Ahlatlı kardeşlerim Bitlis'i arayacaklar ve inşallah Ahlat'tan çok daha güçlü çıkacağız" dedi. 

Mitinge, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa milletvekilleri de katıldı. 

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim