• BIST 2.408,15
 • Altın 963.04
 • Dolar 17.2065
 • Euro 17.5123
 • Ankara 22 °C
 • Konya 20 °C
 • Eskişehir 19 °C
 • Sivas 14 °C
 • Çankırı 23 °C
 • Çorum 17 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Kayseri 14 °C

Ak Parti'nin İzmir Mitingi

Ak Partinin İzmir Mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (5)

İZMİR (AA) -  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz seferberliğimizi yaptık. Her türlü hazırlığımızı yaptık. Bunların yayın organlarını, gazetelerini evlerinize sokmayın. Bunlara gereken dersi hep beraber milletçe verelim, neyin ne olduğunu anlasınlar" dedi.

Erdoğan, partisinin İzmir Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilen mitinginde konuşma yaptı.

CHP'nin halka, topluma şehirlere yabancı olduğunu söyleyen Erdoğan, "İstismarla korkutarak sindirerek oy toplamaya çalışıyorlar. Şu anda İzmirlilere bunu yapıyorlar. Artık işi şiddete götürdüler" diyerek CHP İstanbul adayı Mustafa Sarıgül'ün bir vatandaşı yumrukladığını hatırlattı.

Erdoğan, İzmir'de afiş asan AK Partili gençlere belediye meclis adayının şiddet uyguladığını anımsatarak "Bunların sinirleri iyice gerildi. Kurdukları tuzak kurdukları kumpas işe yaramadı. Onlar saldırdılar, millet demokrasiye, sandığa, hükü sahip çıktı. Onlar iftira attılar, onlar kaset yayınladılar, montaj yaptılar, millet başbakanını daha fazla kucakladı" diye konuştu.

STV kanalında yayınlanan bir dizideki peygamberin kamyonete bindirilme sahnesi ve Fethullah Gülen'in Savaş Ay ile 1995 yılında yaptığı röportajda söylediği "Hazreti Cebrail gökten inse, parti kursa ona bile oy vermem" sözlerine değinen Erdoğan, "Bunlar iyice çığırından çıktılar. Onun için 30 Mart çok önemli. Onun için, abiler 15 gün durmak yok, ablalar 15 gün durmak yok. Kapı kapı dolaşacağız. İnşallah, demokrasi neymiş bunu onlara 30 Mart'ta göstereceğiz" ifadesini kullandı.

- "İzmir'in ışığını güçlendirmek istiyoruz"-

Erdoğan, İzmir'e 11 yılda 24 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydederek "Bu ne demektir, ortalama yılda 2 katrilyon (milyar) biz İzmir'e yatırım yaptık. Soruyorum: Ey CHP sen tek partili dönem dahil, ondan sonraki dönem dahil, acaba şu İzmir'e yatırım olarak ne yaptın? Yok yok, İşte 30 Mart'ta bunun hesabını verin. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar böyle bir yatırımı buraya yapabilir mi? Hangi yüzle geliyorlar da burada bunu söylüyorlar" diye konuştu.

Erdoğan, "İzmir'in ışığını daha da güçlendirmek istiyoruz. İzmir'e hak ettiği değeri vermek istiyoruz. İzmir'i 2023'e hazırlamak istiyoruz" dedi.

2011 yılında 35 dev proje açıkladıklarını hatırlatan Erdoğan, "Bizde söz namustur, biz 2004'te ne söz verdiysek 2009'da tekrarlayan, onu da tutmayıp şimdi yeniden gündeme getirenlerden değiliz. Biz bir defa sözü verir onu tutarız. 35 projemizden 18'inde çalışmalara başladık, ciddi ilerlemeler kaydettik" diye konuştu.

Erdoğan, belediye başkanlığı için Türkiye'nin birçok ilinin Binali Yıldırım'a talip olduğunu ancak İzmir'i isteyen Yıldırım'ın toplam bin 414 projeyle İzmirlilerin karşısına çıktığını belirterek "Artık inşallah hava kirliliği, olan, susuz, kanalizasyonların aktığı, çirkin yapılaşmanın olduğu bir İzmir görmeyeceğiz" temennisinde bulundu.

CHP'nin  80 kilometrelik Egeray projesini yapamadığını anlatan Erdoğan, Egeray'ın Ulaştırma Denizcilik  ve Haberleşme Bakanlığınca tamamlandığını ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile açtıklarını hatırlattı. 

Erdoğan, Cumaovası-Torbalı arasını da bu projeye eklediklerini, ihalesi tamamlanan 26 kilometrelik Torbalı-Selçuk kesiminde yakında inşaata başlayacaklarını, 50 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Bergama kesiminin projesinin tamamladıklarını ve 35 kilometrelik Menemen-Manisa kesiminin ise proje çalışmalarını sürdüğünü aktardı.

Böylece Aliağa'dan başlayıp Manisa'ya kadar uzanan 191 kilometre uzunluğunda bir kent içi banliyö sistemini hayata geçireceklerini bildiren Erdoğan, İzmir Ankara arasını 3,5 saate düşürecek, İzmir, Manisa Uşak, Afyonkarahisar, Ankara yüksek hızlı trenin yapımına Afyonkarahisar'dan başladıklarını kaydetti.

- "Lafla modern Türkiye olmaz"-

Erdoğan, 4 gün önce lojistik ve demiryolu taşımacılığı için önemli bir hat olan 27 kilometrelik Kemalpaşa-Turgutlu demiryolunu açtıklarını da anımsatarak, İzmir metrosunun mevcut 12 kilometrelik hattını 71 kilometreye çıkardıklarını dile getirdi.

"12 yılda İzmir'e 238 kilometre bölünmüş yol yaptılar. 4 bin 255 kilometre asfalt yol ve 26 köprü yaptık" diyen Erdoğan, İzmir-Aydın, İzmir- Çeşme otoyollarını İzmir çevre yolunu tamamladıklarını mesafeyi 3,5 saate indirecek İzmir-İstanbul otoyolunun bu işin tacı olacağını belirtti.  

Başbakan Erdoğan, "Lafla modern Türkiye olmaz, lafla modern İzmir olmaz, hizmetle olur" diyerek otoyol bittiğinde İzmir-Bursa arasının 2,5 saatte alınacağı, İzmir Körfezi ile Çeşme arasında deniz ulaşımını 3 saat kısaltacak deniz otoyolunun yanı sıra  İzmir'deki diğer tünel, yol çalışmalarını ve projelerle ilgili bilgi verdi.

Antik Efes Limanı projesine de dikkati çeken Erdoğan, sahilden 7 kilometrelik boru hattıyla taşınacak su sayesinde limanın hayat bulacağını belirterek "Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Çandarlı Limanı İzmir'e bambaşka bir hava katacak. Bu liman, demiryolu ve otoyol bağlantılarıyla İzmir'in, Ege bölgesinin ve Türkiye'nin küresel pazarlara açılan önemli bir kapısı olacak. Çalışmalar tamamlandığında, limana 300 metre uzunluğunda  6 gemi yanaşabilecek" bilgisini verdi.

Erdoğan, sağlıkta da İzmir'e 2 bin 22 yataklı yeni sağlık tesisleri kazandırdıklarını, İzmir'in iki yakasına modern iki dev sağlık kampüsü çalışmalarına başladıklarını kaydetti. 

-"Çok sömürdüler"-

Erdoğan, hükümet olarak sağlık, ulaştırma, eğitim ve diğer alanlarda İzmir'de yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

Alandakilere AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım için, "Binali kardeşimi size emanet ediyorum.  Bin 414 projeyi istiyorum ki beraber hayata geçirelim" diye konuştu.  Seçime kalan günlerde alandakilerden çok çalışmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu Pensilvanya'nın dershanelerinde okuyanlar varsa veya çocukları oralarda okuyanlar varsa çocuklarımızı oralardan çıkaralım, okullarında okuyanlar varsa çıkaralım. Şimdi Milli Eğitim olarak bir adım atıyoruz kızlarımıza, çocuklarımıza hafta sonlarında ücretsiz olarak biz ders vereceğiz, Milli Eğitim Bakanlığı ders verecek. Anne, baba ne istiyorsa onlara biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu dersi vereceğiz. Çok sömürdüler. Bazen hani söyleniyor: 'sülük gibi emdiler' deniyor ya fakat sülük zararlı kanı emer, bunlar faydalı kanı emdiler. Bunlar böyle. Şu anda biz seferberliğimizi yaptık, her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Bunların yayın organlarını da evlerinize sokmayın, bunların gazetelerini de evlerinize sokmayın. Bunlara gereken dersi hep beraber milletçe verelim. Neyin ne olduğunu anlasınlar."

"30 Mart akşamı sizden müjdeyi bekliyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, alandakilerle "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını söyledi.

-Notlar-

Gündoğdu Meydanı'daki miting, AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım ile ilçe belediye başkan adaylarının halka takdim edilmesiyle başladı.

Mitingde, Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile platforma çıkarak partisinin seçim müziği eşliğinde halkı "Rabia" işareti yaparak selamladı. Başbakan Erdoğan'ın, 1 saat 20 dakika süren konuşması, sık sık sloganlarla kesildi.

Erdoğan, konuşmasının ardından, eşi Emine Erdoğan ile vatandaşlara karanfil dağıttı.

Başbakan Erdoğan, daha sonra, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nüket Hotar ve Binali Yıldırım ile vatandaşları selamladıktan sonra, miting alanından ayrıldı.

Miting alanında, "Artık Geçmişimizle Avunmak Zorunda Kalmayacağız Gelecek İzmir'in", "Bizim Bamtelimiz Sensin Ustam", "Mesele İzmir'e Hizmet Gerisi Teferruat Gibi, AK Gençlik Sahada Yıldırım Gibi', "İzmir Her Alanda Süper Lig'e Çıkacak", "Sana Hırsız Diyorlar, Doğru Sen Kalbimizin Çaldın", "Elimde Kuran Göğsümde İman, Ölümüne Erdoğan"  yazılı pankartlar dikkati çekti.

Gündoğdu Meydanı'nı çok sayıda kişi doldururken, birçok kişi de Erdoğan'ı, denizden teknelerden dinledi. Vapurlardan, miting esnasında su püskürterek gösteri yapıldı.

 -AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Yıldırım-

AK Parti İzmir adayı Yıldırım, miting alanındakileri, vapurla geldiği Gündoğdu Meydanı'nda selamladıktan sonra, platforma çıkarak konuşmasını yaptı.

Yıldırım, İzmir'in tarihi bir gün yaşadığını, bugün Gündoğu Meydanı'nda sadece İzmir'in değil Türkiye'nin kalbinin attığını söyledi.

İzmir'in, 30 Mart'ta destan yazacağını ifade eden Yıldırım, "İzmir Çakobey'in şehri İzmir, Mustafa Kemal Atatürk'ün şehri, bu şehir Zübeyde Hanım'ın şehri. Bu şehir, İstiklal Mücadelesi'nin tarihinin yazıldığı şehir. Dağlarından yağlar ovalarından ballar akan şehir. Bu şehrin güzel insanları, İzmir, artık hizmetsizliğe, İzmir artık yoksulluğa son vermeye hazırlanıyor. İzmir, AK belediyecilikle buluşmaya hazırlanıyor, hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

İzmir'in, demokrasinin başladığı ve hoşgörünün şehri olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"İzmir birlikte yaşama kültürünün geliştiği şehir. İzmir, bu şeh hizmet yakışır. Bu şehre, 35 İzmir, 35 proje yakışır. Bu şehre, hayat İzmir, 1414  proje yakışır. Bu şehrin artık çöp dağlarından kurtulma zamanı geldi. İzmir'in artık çamurdan çukurdan, gecekondudan, trafikten ulaşımdaki zorluklardan kurtulma zamanı geldi mi? Gündoğu Meydanı'nı dolduran 100 binler bir şey söylüyor, diyor ki artık İzmir ayağa kalk, İzmir artık Türkiye'nin, Akdeniz'in, dünyanın incisi olmayı, marka şehir olmayı çoktan hak etti. Artık bunun gereğini yapmaya hazırdır."

Yıldırım, İzmir'i yöneten yerel yöneticilerin üzerlerine düşen görevi yapamadığını, hep söz verdiklerini ifade ederek "Ama sözün namus olduğunu unuttular. Söz verdiler, yapamadılar. Biz insanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin anlayışıyla 12 yıl boyunca çalıştık, milletimizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için her türlü projeyi gerçekleştirdik. Bugün 30 Mart'ta, İzmir'de, yerel kalkınmayı başlatmak için karşınızdayız. İzmir büyükşehir belediyesi başkan adayı olarak ben 30 ilçedeki belediye başkanı adaylarımıza beraber İzmir'in aydınlık yarınları için 4 milyon hemşehrimizin refahı için kalkınması için hizmet etmeye hazırız" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir mitingi öncesinde de Gündoğdu Meydanı yakınında ve Bayraklı ilçesinde toplanan gruplar protestoda bulundu. Bornova Caddesi'nde toplanan grup, miting alanına giden AK Partililere sözlü sataşmada bulundu. "Berkin Elvan ölümsüzdür" sloganı atan ekibi bölgeye sevk edilen çevik kuvvet ekibince alandan uzaklaştırıldı. Gruplara, çevredeki apartmanlardan kimi vatandaşlar tencere çalarak kafede oturanlar da alkışlarla destek verdi.

Bayraklı ilçesinde de AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan atarak izinsiz gösteri yapan gruba polis müdahale etti.

Uyarılara rağmen taş, şişe ve sopa atan gruba tazyikli suyla müdahale edildi.

Bu arada mitingin ardından alandan ayrılan bazı vatandaşlara Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan bazı gruplar, sözlü sataşmada bulundu. Çevrede bulunan polislerin çembere aldığı partililer bölgeden uzaklaştırıldı.

Mitingin yapıldığı alanın yakınındaki kafede oturan bir kadın ise çevik kuvvet ekibine tepki gösterdi. Bir polis memuruna fiziki müdahalede bulunan kadını, diğer güvenlik görevlileri uzaklaştırdı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim