• BIST 3.281,61
 • Altın 972.911
 • Dolar 18.409
 • Euro 17.8365
 • Ankara 19 °C
 • Konya 18 °C
 • Eskişehir 17 °C
 • Sivas 10 °C
 • Çankırı 19 °C
 • Çorum 19 °C
 • Elazığ 18 °C
 • Kayseri 15 °C

Aselsan Hassas Optik Üretim Tesisi Temel Atma Töreni

Aselsan Hassas Optik Üretim Tesisi Temel Atma Töreni
CÜ Yerleşkesi'ne yapılacak tesisin temeli, Milli Savunma Bakanı Yılmaz'ın da katıldığı törenle atıldı

SİVAS (AA) - ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisi'nin temeli, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı törenle atıldı.

Bakan Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Yerleşkesi'ne ASELSAN ve Sivaslı 3 iş adamının ortaklığında, CÜ'nün iş birliğinde yapılacak tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bugünün, Sivas ve Türk savunma sanayi için önemli bir gün olduğunu belirterek, "Çünkü savunma sanayinde stratejik öneme sahip bir tesisin Sivas'a kazandırılmasına hep beraber şahitlik ediyoruz" dedi.

ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisi'nin öncelikli olarak savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu mor ötesi görünür ve yakın kızılötesi bantlar için optik elemanların tasarımı ve üretimi konularında faaliyet göstereceğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu tesis, bu alanda Türkiye'de bir ilktir. Şirketin kurulmasıyla Sivas'a istihdam sağlanmasının yanı sıra üniversite sanayi iş birliği gerçekleştirilecek, optik teknolojileri alanında bir kümelenme oluşumuna öncülük edecek, üniversitede yapılan çalışmaların sanayileştirilerek ürüne dönüştürülmesi sağlanacaktır. Bu doğrultuda, CÜ bünyesinde Türkiye'de ilk defa olmak üzere Optik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Optik Mühendisliği Bölümü de kurulmuştur. Böylece CÜ ve ASELSAN tarafından yurt içinde ve yurt dışında yetkin kurumlarla optik teknolojilerine yönelik eğitim ve araştırma programları gerçekleştirilecektir. Bu alanda çalışanlar, sektörümüz tarafından da ayrıca desteklenecektir. Üniversite sanayi iş birliğinin sağlıklı olarak çalışması için tesisin CÜ Teknokent arazisine kurulmasına karar verilmiştir."

Yatırım için Sivas'ın seçilmesinin yaklaşık 10 yıllık bir süreç olduğunu belirten Yılmaz, bu girişimi gerçekleştirenlere teşekkür etti. Bakan Yılmaz, "ASELSAN, Türkiye'nin en büyük, dünyanın da en büyük 100 savunma sanayi şirketinden biridir, gurur duyduğumuz bir şirketimizdir. ASELSAN'ın sahip olduğu yüksek teknolojinin özel sektör ortaklıkları yoluyla sanayileştirilmesine yönelik geliştirdiği modelleri, Türkiye'de ilk defa Sivas'ta uyguluyoruz" dedi.

Sivas'ta uygulamaya konulan modelle, ASELSAN'ın, mor ötesi görünür ve yakın kızılötesi bantlarda optik elemanların tasarımı ve üretimi konusunda, 20 yılı aşkın süredir kazanmış olduğu stratejik öneme sahip birikimi, kendi öz kaynaklarını kullanarak araştırma, geliştirme yoluyla Sivas'ta kurulan şirkete aktaracağını kaydetti. 

Yılmaz, şunları söyledi:

"Böylesine önemli teknolojiye sahip olmanın gücüyle kurulacak bu tesis ve üniversitemizin birlikte çalışmasıyla Sivas, Türkiye'nin ilk elektro-optik merkezi olacaktır. Ülkemizde her alanda olduğu gibi uzay teknolojilerinin geliştirilmesinde çok önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Yakın dönemde Türk mühendisleri tarafından geliştirilen 'Göktürk 2' uydumuz, uzaya gönderildi. Mor ötesi görünür ve yakın kızılötesi bantlarda dünyada gelinen en uç teknoloji, uzay teleskoplarıdır. Bu şirketin uzay teleskopları üretimi ve tasarımı konusunda da gereken teknolojilere sahip olacağına inanıyorum. Bu şirket, uzay optik teknolojilerine ulaşma hedefine yönelik çalışmalarının yanı sıra özellikle sağlık sektöründe kullanılan optomedikal ürünlerin tasarımı ve üretimi konusunda Türkiye'nin ihtiyaçlarını da dikkate alarak bir çalışma yapacaktır."

ASELSAN'ın Türk savunma sanayinin lider teknoloji şirketi olarak yurt içinde ve yurt dışında çok önemli yatırımlara imza attığını vurgulayan Yılmaz, aralık ayında, ASELSAN'ın Kazakistan'da kurduğu elektro-optik şirketinin açılışını yaptıklarını, mayıs ayında ise Ürdün'de elektro-optik tesisin açılışının yapılacağını belirtti. 

Yılmaz, bu yıl, Gölbaşı'nda kurulan ve bu bölgenin en kapsamlı Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi'nin de açılışını gerçekleştireceklerini belirtti.

Sektörün lideri ve göz bebeği ASELSAN'ın yurt içi ve yurt dışında yatırımlarına devam edeceğini ve bundan sonra da ülkesine hizmete edeceğini dile getiren Yılmaz, "Bugün temeli atılan şirketin kurulmasıyla yüksek teknolojinin ve savunma sanayinin yurt sathına yayılması hedefimizin gerçekleşmesi için önemli bir adım da atılmış olmaktadır. ASELSAN Hassas Optik Şirketinin kısa zamanda uluslarararası rekabet edebilir şirket haline gelerek ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayacağına inancım tamdır" diye konuştu. 

 

- Tesisin yapımının 1 yılda tamamlanması planlanıyor

Temel atma törenine, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, CÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sami Hizmetli, Milli Savunma Bakanlığı Müşaviri Hasan Canpolat, ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tesisin yapımının 1 yılda tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim