• BIST 1.419,430
 • Altın 487,78
 • Dolar 8,6130
 • Euro 10,0900
 • Ankara 25 °C
 • Konya 24 °C
 • Eskişehir 27 °C
 • Sivas 18 °C
 • Çankırı 25 °C
 • Çorum 25 °C
 • Elazığ 25 °C
 • Kayseri 23 °C

Başbakan Yardımcısı İşler, Çankırı'da:

Başbakan Yardımcısı İşler, Çankırıda:
"Çanakkale, utançla yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda, inancın ispatı, bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir"

ÇANKIRI (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Çanakkale, utançla yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda, inancın ispatı, bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir" dedi.

İşler, valilik tarafından otelde onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, 20. yüzyılın başlarında politik gelişmesini tamamlayan Avrupa devletlerinin, emperyalist politikalarıyla 1. Dünya Savaşı'nda bütün dünyayı, insanlık tarihinin görmediği, yaşamadığı acılarla tanıştırdığını söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun mahiyetindeki Ortadoğu bölgesindeki zengin petrol yataklarının emperyalist Avrupa devletlerinin dikkatini çektiğini ifade eden İşler, şöyle konuştu:

"Bu fırsatla amaçlarına ulaşacaklarını düşünen emperyalist güçler, Osmanlı Devleti'ne karşı şiddetli saldırıya geçerken, hiç ummadıkları direnişle karşılaşacaklarını düşünmemişlerdi. Kahraman Türk askerinin bütün yoksulluk ve yoksunluklarına rağmen cansiparane savaşması, Mustafa Kemal'in askerlik dehası, Çanakkale'nin geçilmez, geçilemez olduğunu bütün dünyaya gösteriyordu. Çanakkale Savaşı'nda yenilmez sanılan emperyalist güçlerin de üstesinden gelinebileceği kanıtlanmış, ileride yoluna baş koyulacak Kurtuluş Savaşı'na kalkışılırken, Çanakkale Zaferi, önemli bir moral kaynağı, aynı zamanda dayanak noktası olmuştur." 

İşler, Çanakkale Savaşı'nın laik, demokratik, sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolda önemli bir aşama olduğuna işaret ederek, "Bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin temelleri, Çanakkale Zaferi'yle atılmıştır. Çanakkale, utançla yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda, inancın ispatı, bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale, genç, yaşlı, kadın, erkek el ele kenetlenen bir milletin var oluş mücadelesinin kıvılcımı olmuş, bir ulusun yokluktan var oluşa giden engebeli yollarından bütün yurdu çepeçevre saran kocaman bir meşaleye dönüşmüştür" diye konuştu.

- "Bir üniversite kuşağı gözünü kırpmadan şehit olmuştur"

 Çanakkale'de toprağa verilen insanların yoksulluk ve yokluk içinde toplumun gelmiş, geçmiş, göreceği en aydın, en iyi yetişmiş vatandaşları olduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bir üniversite kuşağı, münevverler ordusu, Çanakkale'de gözünü kırpmadan şehit olmayı içine sindirmiştir. Bu uğurda, Çanakkale, hür ve bağımsız yaşama iradesiyle aydınlık yarınlara duyulan inancın zaferidir. Burada, eriyle, komutanıyla, askeriyle, subayıyla toplumumuz çok parlak sınav vermiştir. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk ulusunun belirleyici rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı prestij ve azmin mücadelesi olmuştur." 

- "Kurtuluş Savaşımız henüz bitmemiştir"

İşler, Türk ordusunun Çanakkale'de verdiği mücadelenin sadece dünya tarihinde yarattığı büyük etkiyle değil, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar ile Türk askerinin doğasındaki insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımından da örneği bulunmayan başarı timsali olduğunu dile getirdi. 

Çanakkale Zaferi'nin vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtını sunduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bu zor günlerde aziz şehitlerimizin ülkemiz uğruna feda ettiği canlarını kıymetini bir kez daha anlıyoruz. Anlıyoruz ki Kurtuluş Savaşımız henüz bitmemiştir. Yıllarca terör belasıyla mücadele etmek zorunda bırakıldık. Bize ait değerlerden uzak, teslimiyetçi yaşam sürdürmemizi istediler. Bugün, yaşanan tartışmaları analiz ettiğimizde ülkemizin can damarlarına sızmış iç ve dış dinamiklerin nasıl sinsice projeler hayata geçirdiğini müşahede etmekteyiz. İşte, tam bu noktada sürdürdüğümüz milli birlik ve kardeşlik projesiyle demokrasiden, hukuktan, kardeşliğimizden ödün vermeyerek başlattığımız mücadelenin ehemmiyetini bir kez daha anlamaktayız. Teröre en çok şehit veren illerimizden olan Çankırı'nın güzide insanları bunu en iyi bir şekilde idrak etmiştir. Bu vesileyle, dökülen her damla kan için aziz şehitlerimize borcumuzu hiçbir değerle ödeyemeyiz."

- "Kurtuluş savaşlarını unutmamalıyız"

"Şanlı Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarını unutmamalı, unutturmamalıyız" diyen İşler, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yeni kurtuluş savaşlarının, yeni Sevrlerin bugünkü dünyada belki savaş sahnesinde olmasa bile yeni stratejik söylemlerle önümüze getirileceğini düşünmemiz gerekir. Bu yolda atılan her adım, bize Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda canlarını feda eden atalarımızın mirasına vurulan asıl darbe olacaktır. Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalır. Bize yeni Sevr dayatmalarıyla geçmişi yaşatmak isteyenlerin bu yıkım ve zulüm planlarını dün Çanakkale'de olduğu gibi bertaraf etmek boynumuzun borcudur. Öyleyse geçmişimizden feyiz alarak bugün de 'Çanakkale geçilmez' diye haykırmamız lazım."

İşler, konuşmasının ardından, yemeğe katılan şehit aileleri ve gazilerle sohbet etti, daha sonra fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim