• BIST 2.408,15
 • Altın 962.498
 • Dolar 17.2086
 • Euro 17.5063
 • Ankara 20 °C
 • Konya 19 °C
 • Eskişehir 18 °C
 • Sivas 13 °C
 • Çankırı 18 °C
 • Çorum 16 °C
 • Elazığ 21 °C
 • Kayseri 14 °C

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Nevşehir'de

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Nevşehirde
Zeybekci: "Bugünlerde ekonomide kim ne yaparsa yapsın taş yerinden oynamaz. Ne yaparlarsa yapsınlar. Ufak tefek hareketlerden sonra ekonomi normal yerine oturmuştur"

NEVŞEHİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bugünlerde ekonomide kim ne yaparsa yapsın taş yerinden oynamaz. Ne yaparlarsa yapsınlar. Ufak tefek hareketlerden sonra ekonomi normal yerine oturmuştur" dedi.

Bazı programlara katılmak için Nevşehir'e gelen Zeybekci, ilk olarak Nevşehir Belediyesini ziyaret etti. Burada Belediye Başkanı Hasan Ünver ve AK Parti Milletvekilleri Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, Erdal Feralan'la bir araya gelen Zeybekci daha sonra beraberindekilerle birlikte AK Parti Nevşehir Seçim Bürosu'nun açılışını gerçekleştirdi.

Nevşehir Organize Sanayi Bölgesi'nde sanayicilerle bir araya gelen Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de TL'nin dolar karşısında değer kazanmasının her zaman olumlu görülmesi gibi bir yanlış anlayışın olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu, aynı paralelde ihracatta da iyi belirtiler olduğunu belirten Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bugünlerde ekonomide kim ne yaparsa yapsın taş yerinden oynamaz. Ne yaparlarsa yapsınlar. Ufak tefek hareketlerden sonra ekonomi normal yerine oturmuştur. Bizim ihracatımız için de iyi belirtiler vardır. Biz ülke olarak bugüne kadar bir iki şeyi yanlış anladık. Bizim Türk Lirası bir dolara eşit hale gelse ‘vay Türk Lira’mız ne kadar güçlü, kuvvetli’ deyip biraz sevindik. Halbuki yanlıştır o. Eğer üretimimiz artmıyorsa, eğer istihdamımız artmıyorsa, toplam Türkiye’nin milli geliri artmıyorsa, teknolojiye yatırımlarımız artmıyorsa, ihracata gönderdiğimiz ürünlerin kilogram başına düşen değeri artmıyorsa Türk Lirası’nın artması sunidir. Niye artıyor Türk Lirası’nın değeri? Çünkü Türkiye sıcak para için cazip hale geliyor. Türkiye çok hızlı büyümek istiyor, çok fazla yatırım yapmak istiyor. Türkiye onun içinde para talep ediyor. Para talep ettiğinde zaman da tasarrufları yok. Yani kendimizin birikmiş o kadar tasarrufumuz yok. O kadar çok yatırım yapmaya yetmiyor. Onun için dışarıdan para almaya başlıyoruz. Dışarıdan sıcak para geldikçe gelen sıcak para Türk Lirası’na dönüyor, TL’ye döndüğü zamanda Türk Lirası’nın değeri yukarı çıkıyor, dövizin değeri  aşağı doğru gidiyor bu da bizi ithalatçı yapmaya başlıyor. Biz onun için Türk Lirası’nın gelmiş olduğu değeri gerçek değerine yakın ve bizim ihracat, kalkınma, üretim politikalarımıza uygun olarak görüyoruz."

30 yıldan bu yana bütün dünyanın, Dünya Ticaret Örgütü, IMF, ABD ve AB’nin, Çin’e para birimi Yuan'ın değerinin düşük olmasından dolayı baskı kurduklarını ifade eden Zeybekci, "Derler ki Çin’e ‘senin milli paran çok fazla değersiz. Böyle olduğu için haksız rekabet yapıyorsun. Bütün dünyayı mallarınla istila ediyorsun’ onun için paranın değerini yükselt diye baskı kurarlar. 30 yıldan bu yana da Çin direnir. 30 yıldan bu yana Çin en hızlı kalkınan ülke, ihracatını da en hızlı artıran ülke. İlk defa tarihinde 2013 yılında Çin dünyada en fazla ihracat yapan ülke haline geldi. Onun için biz bugün ki yaşadığımız olaylardan dolayı Türk Lirası’nın bulmuş olduğu değeri o kadar olumsuz bulmuyoruz. İhracatımız anlamında hatta olumlu buluyoruz" dedi.

 

- Merkez Bankasının faiz operasyonu

 

Türkiye'de piyasanın aşırı hareketler yapmadığı sürece, piyasanın kendi içerisinde yaptığı düzeltme hareketlerini sağlıklı bulduklarını belirten Zeybekci, "Bir yere gaz biriktirip patlamalar yapacağına bu hareketleri sağlıklı bir biçimde kendi kendine yaparsa, kendi dengeleri ve dinamikleri ile yaparsa biz bunu piyasa için sağlıklı buluyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de faizlerin yükselmesinden kimsenin memnun kalmayacağını kaydeden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye’de faizlerin artışından kimse memnun olmaz, dolayısıyla Ekonomi Bakanı olarak da biz de memnun değiliz. Ama en son Merkez Bankasının yapmış olduğu faiz arttırmakla ilgili operasyon doğru bir operasyondur. Bunun ekonomimiz üzerinde uzun vadeli kalıcı olmamak kaydıyla, geçici bir tedbir olarak alınmasından da yanayız. Çünkü faiz arttığı zaman yatırım duruyor, faiz arttığı zaman üretim duruyor, tüketim duruyor, insanlar alıp satmamaya başlıyor. Faiz arttığı zaman istihdam düşüyor onun için bu tuzağa düşmeyeceğiz. Yakın gelecekte onun da ekonomik dengelerde, reel dengelerde oturacağını dünyadaki normal yerine doğru oturacağına inanıyoruz. Bize inanın, güvenin. Ekonomimizde şu an endişe edilebilecek hiçbir şey yoktu, zaten bundan sonra da olmayacak. Hele hele Mart’ın 30’una kadar ki bu dönemde her şey istediğimiz yöne doğru, olumlu yöne doğru kendiliğinden oturmaya devam edecek. 30 Mart’tan sonra Türkiye siyasi istikrarını çok uzun vadeli garanti altına sonra, demokrasisini çok uzun vadeli garantiye aldıktan sonra, hukukun üstünlüğü ve şeffaflığını çok uzun vadeli garanti altına aldıktan sonra Türkiye yelkenlerini bir daha dolduracak." 

Bugüne kadar ki edilgen ekonomi yani başkalarının hammadde ve enerji dünyasının belirlediği, tüketim pazarlarının da belirlediği bir piyasanın içinde fason üretici olan Türkiye’den etken ekonomiye, yani kültür coğrafyamızda kendi enerji ve hammaddemizi garanti altına alarak kendi dağıtım ağlarımızı da o coğrafyada garanti altına alarak, hedef 2023. Bu tarihe doğru birlikte gideceğiz. Devlet ekonomiden tamamen çekilerek, özel sektör tamamen piyasaların egemeni olarak 2023’e gideceğiz. Bunu da başaracak güçteyiz."

 

-"Dünyada hangi ülkenin, hangi devletin gizli işi olmaz"

 

"Adana’da MİT’in tırlarını durduranlar onları millete ve dünyaya deşifre edenler, Türkiye’yi dünyaya başka bir şekilde gösteremeye çalışanlar, vatan hainidir" ifadelerini kullanan Zeybekci, konuşmasına şöyle devam etti:

"Dünyada hangi ülkenin hangi devletin gizli işi olmaz? Hepsinin vardır. Hangi ülkenin hangi devletin başka bir yerde kimseye hissettirmeden bazı işleri olmaz? Hepsinin vardır. Adana’da MİT’in tırlarını durduranlar onları millete ve dünyaya deşifre edenler, Türkiye’yi dünyaya başka bir şekilde gösteremeye çalışanlar, vatan hainidir. Başka hiçbir şey değildir. Vatana ihanet içindedir. Utanmaz, vicdansız madem bakacaksın, madem öyle bir tereddüdün var onu sessizce yapamıyor musun? Onu dünyaya deşifre ederek Türk istihbarat teşkilatı, Türk Emniyet teşkilatı, jandarma teşkilatı, bunları birbirine düşürüp de ortalığı birbirine katana kadar. Bunlar işte maalesef bu ülkede binde bir de olsa var. Biz o kardeşlerimizin yüzde 99.9'uyla biz o kardeşlerimizle kucaklaşacağız. Onlarla et kemik olacağız."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim