• BIST 2.857,18
 • Altın 1027.153
 • Dolar 17.9509
 • Euro 18.2437
 • Ankara 21 °C
 • Konya 22 °C
 • Eskişehir 17 °C
 • Sivas 21 °C
 • Çankırı 19 °C
 • Çorum 20 °C
 • Elazığ 24 °C
 • Kayseri 23 °C

Emine Erdoğan: "Bugün Tarihe Milli Tarım Dirilişi Olarak Geçecektir"

Emine Erdoğan: "Bugün Tarihe Milli Tarım Dirilişi Olarak Geçecektir"
Türkiye’de ilk defa İzmir Kemalpaşa'da düzenlenen ‘Yerel Tohum Buluşmaları’ etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Tarım Projesine vurgu yaparken, "Bugün tarihe milli tarım dirilişi olarak geçecektir" dedi.

Emine Erdoğan, Kemalpaşa Park Orman'da düzenlenen 1. Yerel Tohum  Buluşması'na katıldı.Burada bir konuşma yapan Erdoğan, güzel İzmir'in bereketli  topraklarının insanları mıknatıs gibi çektiğini ve milli tarım vizyonunun bir  parçası olan buluşmaya ev sahipliği yaptığını söyledi.

Yerel Tohum Buluşmalarının ilkini gerçekleştiren Gıda Tarım ve  Hayvancılık Bakanlığını öncü çalışması nedeniyle takdir ettiğini kaydeden  Erdoğan, "Toprak bizim en değerli sermayemizdir. Onu iyi kullanmak, bereketinin  farkına varmak milli bir sorumluluktur. Farklı özellikleriyle ülkemizin dört bir  yanı bizi değişik nimetlerle buluşturuyor. Bu zengin toprağı uygun tohumlarla  buluşturmak, doğru şekilde işlemek hem geçmişe vefa hem de geleceğe karşı  sorumluluktur." diye konuştu.

Köyden kente göç ve hızlı sanayileşmenin tarımsal faaliyetleri olumsuz  yönde etkilediğine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Genç nüfusun tarımdan uzaklaşması ata tohumu kültürünün aktarılması  imkanını ortadan kaldırmıştır. Tüm dünyada tarımsal faaliyetler doğallıktan  uzaklaşmakta hemen her şey sunileşmektedir. Tarımsal çeşitlilik  her yerde  kaybolmaktadır. Doğal ve temiz gıda arayışı had safhadadır. Gıda konusu ne yazık  ki küresel kapitalizmin elinde bir silaha dönüşmüştür. Emperyalist güçler  insanlığın en temel kaynaklarını tekellerine alarak diğer toplumları kendilerine  bağımlı hale getirmektedir. Dünyada nüfusun çoğaldığını tarımsal verimliliğin  ancak kimyasallarla mümkün hale geldiğini söylüyorlar. Oysa dünyada gıda  kıtlığından çok gıdaya erişimde adaletsizlikler vardır."

Tohum konusunun önemi

Dünyada 200 milyon hektarın üzerinde tarım alanının uluslararası  şirketlerce kiralanıp satın alındığına dikkati çeken Erdoğan, büyük devletlerin  Afrika'da toprak kiralayıp tarım yaptığını, elde ettikleri ürünleri ülkelerine  götürürken geride kalan insanların açlıkla savaştığını anlattı.

"Vicdanların buna bir 'dur' demesi lazım" ifadesini kullanan Erdoğan,  "Tarım emperyalizminin önüne geçilmesi kendi kendine yeten tarım politikaları  geliştirilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Milli Tarım Projesi'nin büyük önem taşıdığını vurgulayan Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İthalata dayalı tarım ve hayvancılık anlayışının ortadan  kaldırılması, arazi bölünmelerinin önlenmesi, havza bazlı üretim projenin ilk  adımlarıdır. Çiftçimizin belini büken gübre ve mazota verilen destekler  inanıyorum ki çiftçimizi rahatlatacak, tarımsal faaliyetleri daha da  canlandıracaktır. Tohum konusu bu meselenin en hassas kısmıdır. Ata tohum bize  birçok açıdan avantaj sağlar.  Farklı iklim yapılarına dayanıklıdır, değişen  iklim  şartlarına  uyum yetenekleri fazladır. Lezzeti daha da üstündür. Organik  tarım üretiminde daha da avantajlıdır. Milli Tarım Hareketi bu nedenle tam da  buradan başlamalıdır."

Gelecek nesillere miras

Tohumu kontrol eden ülkelerin gıdayı da kontrol edeceğine dikkati  çeken Erdoğan, "Yerel tohum geleceğimizin teminatıdır. Türkiye'nin büyük  potansiyelini doğru planlarsak tarım konusunda kendi kendine yeten bir ülke  haline gelebiliriz. Gelecek nesillere ambarları dolu, tohumu bozulmamış bir  Türkiye bırakabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, tüm dünyada GDO'lu ürünlerin ve tarım ilaçlarının nesilleri  zehirlediğine değinerek, Türkiye'nin zengin gen kaynaklarının korunmasının ve  sürdürülebilirliğinin sağlanmasının temel sorumluluk olduğunu ifade etti.

Ata tohumlarının gen bankalarında saklanmasının da çok önemli fakat  yeterli olmadığına işaret eden Erdoğan, "Bir tohumun değişen iklim şartlarına,  toprak florasına ve ekolojiye uyum sağlayabilmesi için belli dönemlerde toprakla  buluşması gerekir. Bu nedenle tohumların doğal ortamında, kendi mevsiminde  düzenli olarak her yıl canlı ekimler yapılarak yaşatılması en iyi yöntemdir."  diye konuştu.

İzmir'in de gen kaynakları bakımından zengin bir tabiat harikası  olduğunu dile getiren Erdoğan, "İnşallah buradan yayılan dalga zaman içinde  Türkiye'nin bütün bölgelerine ulaşacaktır." dedi.

Çiftçilere de seslenen Erdoğan, "Toprağa attığınız her tohumda nice  ağaçlar, meyveler gizli. Nasırlı elleriniz, alın teriniz bu ülke için kutsal bir  değerdir. Eğer toprağı bilinçle eker sürersek geleceğimizi sağlam temellere  oturtmuş oluruz." ifadelerini kullandı.

Yerel tohum buluşmalarının yüz yıllar sonra büyük meyveler vereceğini  vurgulayan Erdoğan, "Bugün tarihe Milli Tarım Dirilişi olarak geçecektir."  şeklinde konuştu.

Aşık Veysel'in "benim sadık yarim kara topraktır" sözlerini hatırlatan  ve toprağın şifasına işaret eden Erdoğan, Yerel Tohum Projesi'nin başarılı  olmasını diledi.

Konuşmanın ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,  Emine Erdoğan'a  tohumlarla bezeli bir sandık hediye etti.

Emine Erdoğan ve Bakan Çelik konuşmaların ardından alanda yer alan  İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Kütahya, Afyon ve Uşak kentlerinin yöresel  ürünlerinin bulunduğu standları gezip buradaki görevlilerle sohbet etti.

HABERE AİT RESİMLER

Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:
Emine Erdoğan:

 

 

 

 

Kaynak: AA

 

 

 
 
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı16 Aralık 2016 Cuma 20:17
 • 8. Tarım Ve İnsan Fotoğraf Yarışması15 Aralık 2016 Perşembe 16:19
 • TİGEM 73 bin ton inek sütü satış ihalesi yapacak07 Aralık 2016 Çarşamba 16:49
 • Resmen Açıklandı! O Süre Uzatıldı03 Aralık 2016 Cumartesi 19:35
 • TİGEM Personel Alacak25 Kasım 2016 Cuma 23:07
 • Tarım Kredi'ye 400 personel alınacak25 Kasım 2016 Cuma 22:53
 • Kısa Süreli Sebze Sıkıntısı Kapıda22 Kasım 2016 Salı 19:29
 • Sinek' Zeytin Üreticisini Üzdü22 Kasım 2016 Salı 19:28
 • Çiftçi Kayıt Sistemi'ne Başvuru Süresi Uzatıldı18 Kasım 2016 Cuma 23:01
 • ÇKS başvuru süresi uzatıldı16 Kasım 2016 Çarşamba 23:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim