• BIST 3.179,99
 • Altın 988.035
 • Dolar 18.4995
 • Euro 18.1294
 • Ankara 27 °C
 • Konya 28 °C
 • Eskişehir 27 °C
 • Sivas 21 °C
 • Çankırı 29 °C
 • Çorum 28 °C
 • Elazığ 30 °C
 • Kayseri 27 °C

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehirde:
"Bazı okullarda önceden hazırlık yapılarak müfettişlerimize yönelik sözlü ve fiili bazı saldırılar olduğunu biliyoruz. O konularda da müfettişlerimiz, Milli Eğitim müdürlüklerimiz ile bakanlık merkez olarak biz de savcılıklara gerekli suç duyurusunda bulu

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bazı okullarda önceden hazırlık yapılarak müfettişlerimize yönelik sözlü ve fiili bazı saldırılar olduğunu biliyoruz. O konularda da müfettişlerimiz, Milli Eğitim müdürlüklerimiz ile bakanlık merkez olarak biz de savcılıklara gerekli suç duyurusunda bulunuyoruz ve bulunmaya da devam edeceğiz. Hiç kimse müfettişlerimizle bu şekilde uğraşamaz" dedi. 

Bir etkinliğe katılmak üzere Eskişehir'e gelen Avcı, yaptığı açıklamada, 1 Eylül 2015'ten itibaren yasada tanımı kaldırıldığı için "dershane" adı altında faaliyet gösteren herhangi bir kurum olmayacağını söyledi.

Dershanelerin, söz konusu tarihe kadar hangi kuruma dönüşeceğine ilişkin karar vermesi gerektiğini anlatan Avcı, şöyle konuştu:

"Ne olacak? Ya özel okula dönüşmüş olacak, ya açık liseye dönüşmüş olacak, ya okul öncesi eğitime dönüşmüş olacak veya farklı bir kurs türüne dönüşmüş olacak. Ama bunlardan bir tanesine dönüşümünü, 1 Eylül 2015 tarihine kadar netleştirmiş ve 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle de yeni yapısına geçmiş olacak. Şimdi bunların içerisinden açık lise tercihini yapanlar, 4 yıllık bir süre almış olacaklar. Yani 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle açık liseye dönüşmüş olan bir dershane, açık lise olarak 2015-2016'da öğrenci aldıysa ki alacak, 2015-2016 eğitim öğretim yılında, 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019... Dördüncü senenin sonunda yani 2019'un sonunda artık özel okula dönüşmüş olması gerekiyor. 4 yıl açık lise olarak devam ettikten sonra artık özel okula dönüşmüş olmasını bekliyoruz. Ama bu arada biz, bu 4 yıllık süre içerisinde açık lise uygulamasının performans değerlendirmesini yapıp, bununla ilgili farklı bir düzenlemeye de gidebiliriz. Onu önce fiiliyatta, pratikte işleyişini net olarak görmemiz gerekiyor."              

- Milli Eğitim Bakanlığına gelen ihbarlar

Avcı, bazı özel okullarda ve bazı yurtlarda, öğrencilere birtakım siyasi propaganda malzemeleri dağıtıldığı, derslerde veya dershanelerdeki kurslarda, kendilerine siyasi içerikli konuşmalar, yönlendirmeler yapıldığına dair Milli Eğitim Bakanlığına ihbarlar ve duyumlar geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığı, gerek Anayasa'nın gerek Milli Eğitim Temel Kanunu'nun gerekse Ortaöğretim Kurumları Kanunu'nun kendisine görev olarak verdiği bu kurumları denetlemekle mükelleftir. Milli Eğitim Bakanlığı, bu tür duyumlar, ihbarlar, haberler geldiği, medyada ilgili herhangi bir konu yayınlandığı zaman oraya müfettiş göndermek zorundadır. Niçin zorundadır? Çocuklarımızı öncelikle korumak için. Bakın, son zamanlarda hepimizin içini yakan genç ölümleri konuşuyoruz değil mi? Biz 1,5 seneden beri özellikle ortaokul ve lise öğrencilerimizin yasal ya da yasa dışı sokak gösterilerine yönlendirilmemeleri, uzak tutulmaları, politik faaliyetlere bulaştırılmamaları, siyaset aracı yapılmamaları, sokak gösterilerinde kulanılmamaları (çünkü bu bir kullanma) için sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Ben, Meclis Genel Kurulu'nda da bu konuda yaptığım konuşmada, bütün partilerden bu konuda destek istedim. Çocuklarımızı riske atmayalım. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının görevidir."

- "Bunlar doğru değildir"

"Müfettişlerimiz, maarif müfettişlerimiz yeni adlarıyla, bu görevlerini yapmaktadırlar" diyen Avcı, şöyle devam etti: 

"Bundan sonra da yapacaklardır. Bazı basın yayın organlarında, denetime giden müfettişlerin öğrencilere çok münasebetsiz sorular sorduğuna dair birtakım aslı olmayan haberler geldi. Bunlar doğru değildir. Müfettişlerimiz, çok uzun yıllar çalıştıktan sonra müfettiş olan ve belli bir birikimi olan, çocuk, sınıf psikolojisini bilen insanlardır. Kendilerine yazılı olarak verilen sorular doğrultusunda ancak soruşturmalarını, incelemelerini yaparlar ve bu incelemelerini de o okulda görevli olan rehber öğretmeni mutlaka yanına alarak yaparlar çünkü çocuk psikolojisi, bunu gerektirir. Doğru olanı budur. Müfettişlerimize yakıştırılan o münasebetsiz soruların hiçbiri müfettişlerimiz tarafından sorulmamıştır. Aklı başında hiçbir eğitimci zaten o tür sorular sormaz. Müfettişlerimiz, hiç sormaz. Bu tür haberler özellikle müfettişlerimizi, bu kamu görevi yapan arkadaşlarımızı yıldırmak, bezdirmek ve görevlerini yapamaz hale getirmek amacına yöneliktir. Bununla ilgili olarak önceden birtakım şeyler de hazırlanmak da olduğunu biliyoruz. Bazı okullarda önceden hazırlık yapılarak müfettişlerimize yönelik sözlü ve fiili bazı saldırılar olduğunu biliyoruz. O konularda da müfettişlerimiz, Milli Eğitim müdürlüklerimiz ile bakanlık merkez olarak biz de savcılıklara gerekli suç duyurusunda bulunuyoruz ve bulunmaya da devam edeceğiz. Hiç kimse müfettişlerimizle bu şekilde uğraşamaz."

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim