• BIST 2.371,25
 • Altın 966.427
 • Dolar 17.0099
 • Euro 17.37
 • Ankara 17 °C
 • Konya 16 °C
 • Eskişehir 10 °C
 • Sivas 8 °C
 • Çankırı 13 °C
 • Çorum 11 °C
 • Elazığ 19 °C
 • Kayseri 14 °C

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehirde:
"Milliyetçilik, vatanseverlik, yurtseverlik öyle lafla nutukla olmaz, iş yapacaksınız. Yurtseverliğinizi, vatanseverliğinizi, milliyetçiliğinizi yaptığınız işle, ortaya koyduğunuz eserlele göstereceksiniz"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Milliyetçilik, vatanseverlik, yurtseverlik öyle lafla nutukla olmaz, iş yapacaksınız. Yurtseverliğinizi, vatanseverliğinizi, milliyetçiliğinizi yaptığınız işle, ortaya koyduğunuz eserlerle göstereceksiniz" dedi.

Avcı, Eskişehir'in Alpu ilçesinde partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümü dolayısıyla tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Çanakkale'de verilen şehitlerin, Milli Eğitim Bakanı olarak kendisine daha çok dokunan bir yanı olduğunu ifade eden Avcı, şöyle konuştu: 

"Bizim Çanakkale'de zaferi kazandıktan sonra bir İngiliz generali Oglander, Çanakkale'de perişan ettiğimiz İngilizlerin başındaki adamların bir tanesi. General diyor ki, çekildik, Çanakkale'yi geçemedik ama Türk milletinin genç neslini, eğitimli neslini, çiçeğini yok ettik. Dolayısıyla geleceğini yok ettik. Artık bellerini zor doğrulturlar'. Çanakkale'de 250 bin şehidin çok büyük bir kısmı eğitimli gençlerimiz, eğitimli çocuklarımızdı. Memleketin bütün liselerinde 10'uncu, 11'inci, 12'nci sınıf talebelerimiz gitmiş ve dönmemiş. O yüzden İngiliz kumandan 'bellerini kırdık, doğrultamazlar' diyordu. Doğrulttuk elhamdülillah. Bugün genç nüfusumuzla, eğitimli nüfusumuzla dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi olmaya hazırlanan bir Türkiye var, belimizi kıramadılar ama saldırı devam ediyor. Metotlar değişmiş olabilir, silahlar değişmiş olabilir, yöntemler değişmiş olabilir ama saldırı devam ediyor, içeriden ve dışarıdan, iş birlikçileriyle saldırı devam ediyor. Milliyetçilik, vatanseverlik, yurtseverlik öyle lafla nutukla olmaz, iş yapacaksınız. Yurtseverliğinizi, vatanseverliğinizi, milliyetçiliğinizi yaptığınız işle, ortaya koyduğunuz eserlerle göstereceksiniz."

- "Dünyada gerçekleştirilmiş en büyük öğrenci turizmi hareketi"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği müjdeyle Eskişehir'i Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) yaptıklarını ve bu kapsamda kentte pek çok çalışmanın yapıldığını bildiren Avcı, şunları kaydetti:

"Eskişehir'de ne kadar tarihi metruk cami varsa, ne kadar metruk tarihi eser varsa, hepsinin onarımı, tadilatı, tamiratı, tasarımı Eskişehir TDKB Ajansı bütçesinden yapıldı. Onlarca cami, külliye, tarihi eser ihya edildi, yeniden hizmete alındı. Daha pek çok etkinlik düzenlendi. Ama bence en önemlisi Milli Eğitim Bakanı olarak beni en çok ilgilendiren ve duygulandıran tarafı, Eskişehir TDKB Ajansı vasıtasıyla, mübalağa etmiyorum, dünyanın en büyük öğrenci hareketliliği projesi gerçekleştirildi. Projeyle 10 bine yakın Türk çocuğu liselerden, Eskişehir'den Türk dünyasına, Balkanlar'a, Bulgaristan'a, Yunanistan'a, Saraybosna'ya, Makedonya'ya, Kosova'ya, Kırım'a, Kazakistan'a, Özbekistan'a gönderildi. Türk dünyasından 3 bin çocuğumuzda Eskişehir'e geldi. İlk defa bu ölçekte bu çapta Türk çocukları, Türkiye'nin gençleri, Türk dünyasını, ata topraklarını, Kırım'ı, Rumeli'yi gözleriyle gördü. Orta Asya'yı gördü, oradaki tarihi eserlerimizi tanıdı. Bu dünyada gerçekleştirilmiş en büyük öğrenci turizmi hareketidir, Türk dünyası bunu başardı."

- 3 yıl içinde de 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar

Alt yapıda 2023 yılına kadar 10 bin kilometre yeni Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı yapılmasının hedeflendiğini dile getiren Avcı, şöyle devam etti:

"Bizim bütün sektörler için hazırlanmış strateji raporlarımız var. Her şey plan ve proje dahilinde yapılıyor. Türkiye Ulaşım ve iletişim Strateji Belgesi 2023 yılına kadar çeşitli hedeflere ulaşmayı ön görüyor. Alt yapıda 10 bin kilometre yeni yüksek hızlı demiryolu hattı yapılacak. Bunun bir kısmı gözlerinizle görüyorsunuz yapılmaya devam ediyor. 4 bin kilometre yeni konvansiyonel demiryolu hattı yapılacak. Mevcut, çeken ve çekilen araç parkı yenilenecek. 180 Yüksek Hızlı Tren seti, 300 lokomotif, 120 çekici, 24 taşıyıcı, 8 bin vagon temin edilecek. Raylı taşıt sanayinin geliştirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda cadde tramvayı, metro, hafif metro, monoray, hızlı tren seti ve tünel teknolojileriyle manyetik tren, en az yüzde 50 yerli muhteva mecburiyetiyle muhteva edilecek, alınacak. Bütün bunlar yapılacak. Yapılırken en az yüzde 50'si burada yapılacak. Bunu biz Milli Eğitim Bakanlığında da yapıyoruz. Çocuklarımıza tablet bilgisayarlar dağıtıyoruz. Bu ay sonuna kadar inşallah 675 bini dağıtılmış olacak. 3 yıl içinde de 10 milyon 600 bin tablet bilgisayarı bütün çocuklarımıza dağıtmış olacağız. Bu 10 milyon tablet bilgisayarı yurtdışından, raftan almayacağız. Açtığımız ihalenin şartlarından bir tanesi, bunlar Türkiye'de imal edilecek ve her yıl yerlilik oranı yükselerek devam edecek."

- YHT'lerin testleri için 50 kilometrelik test yolu

Avcı, Eskişehir'de Ulusal Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi kurulması için çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğuna dikkati çekerek, "Bakanlığımızın Ulaşan ve Erişen Türkiye 2013 dokümanında şunlar var, Avrupa'da ilk defa 400 kilometre saat hızla seyreden YHT'lerin testlerinin yapılabileceği, yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda bir test yolunun yapımı. 50 kilometrelik bir test yolu yapacağız ve bu test yolu 400 kilometre hızla seyreden YHT'lerin test sürüşleri için kullanılacak. Yani buradan yurtdışına da hizmet verilecek. Buradan derken Alpu'yu kastediyoruz" diye konuştu.

Şehiriçi raylı taşımacılık araçlarının testlerine yönelik olarak da 100 kilometre saat hızlara erişebilecek bir başka test yolunun daha yapımının planlandığına değinen Avcı, lokomotif ve vagonların statik, dinamik, mekanik ve elektromanyetik test sertifikasyonunun uygulanacağı bir merkezinin yine Alpu'ya yapılacağı müjdesini verdi.

- Eskişehir Yüksek Teknoloji Üniversitesi

Sertifikasyon merkezi için lazım olan personelin ve uzmanların yetiştirilmesi amacıyla Eskişehir'de eğitim ve sosyal tesisleriyle birlikte raylı sistemler alanında üniversite biriminin kurulması çalışmalarınında sürdüğünü ve gerekli protokollerin imzalandığını da vurgulayan Avcı, şunları bildirdi: 

"Arazilerimiz hazır, projemiz tamam, çocuklarımızın bir kısmı da yurtdışında eğitimlerini sürdürüyorlar. Ama yine de sizi rahat bırakmayacağız. Meclis açıldığı zaman 30 Mart'tan sonra, Eskişehir milletvekilleri olarak, Eskişehir Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nin kuruluş kanun teklifini meclise vereceğiz. Eskişehir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, buraya kuracağımız mükemmeliyet merkezinin bir birimi olarak faaliyet gösterecek. Demek ki vatanseverlik lafla olmuyormuş, nutukla olmuyormuş, iş üreterek, proje üreterek, yatırım yaparak, istihdam sağlayarak oluyormuş."

-"Daha aydınlık, bütün oyunları bozmuş Türkiye'ye hep birlikte ulaşacağız"

Projelerini gerçekleştirebilmek amacıyla  gece gündüz çalıştıklarını aktaran Avcı, şu ifadeleri kullandı:

"30 Mart'ta sandığa gideceksiniz. Şimdi bunu bir belediye seçimi, belediye başkanlığı seçimi, belediye meclis üyeliği seçimi olarak görmeyin. Bu bir belediye başkanlığı seçimi değil. Bu bahsettiğim işlerin yapılmasını isteyenlerle, istemeyenler arasındaki mücadelede sizin 'bu işler yapılsın' mührünü vuracağınız bir seçim. Hızlı trenlerimizi yaptık daha da yapacağız, havaalanları yaptık daha da yapacağız, tünelleri açtık daha da açacağız, duble yollar yaptık, Allah'ın izniyle daha da yapacağız. Mani olamayacaklar. Siz arkamızda olursanız, yanımızda olursanız bunların hepsi Allah'ın izniyle teker teker olacak. 31 Mart sabahı daha aydınlık, bütün oyunları bozmuş Türkiye'ye hep birlikte ulaşacağız. Yeter ki biz birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, iyi niyetimizi muhafaza edelim."  

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim