• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.221
 • Dolar 17.9291
 • Euro 18.3841
 • Ankara 24 °C
 • Konya 23 °C
 • Eskişehir 19 °C
 • Sivas 14 °C
 • Çankırı 22 °C
 • Çorum 20 °C
 • Elazığ 26 °C
 • Kayseri 21 °C

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ölümüne İlişkin Soruşturma

Muhsin Yazıcıoğlunun Ölümüne İlişkin Soruşturma
Müdahil avukatlar Selami Ekici, Murat Ekici ve Kemal Yavuz, Kahramanmaraş'ta 5 yıl önce helikopterin düşmesi sonucu yaşamını yitiren BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında

SİVAS (AA) - Kahramanmaraş'ta 5 yıl önce helikopterin düşmesi sonucu yaşamını yitiren BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Genelkurmay Başkanlığının "Mevcut tüm radar kayıtlarının, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına ve Devlet Denetleme Kuruluna daha önce gönderildiği" yönündeki açıklamasının ardından, müdahil avukatlar Selami Ekici, Murat Ekici ve Kemal Yavuz tarafından konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Müdahil avukatlarca yapılan ortak açıklamada, "Genelkurmay Başkanlığının, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter sabotajı olayıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hava hareketliliği, radar kayıtlarıyla ilgili yapılan keşifler ve sonucuna ilişkin yaptığı 14 Mart 2014 tarihli basın açıklamasını hayretle karşıladık. Mahiyetin de maddi gerçekten uzak, bilirkişileri etkilemeye yönelik ve lehe kamuoyu oluşturma saikiyle hazırlanmış bir açıklama olduğunu düşünmekteyiz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Öncelikle belirtelim ki Erzurum/Dumlu Hava Üssünde, Genelkurmay Başkanlığında, Hava Kuvvetleri Hareket Merkezinde ve yine Ahlatlıbel Hava Radar Mevzi Komutanlığında yapılan incelemelerde tüm verilerin bizimle paylaşıldığı kanaatinde değiliz. Sorularımızın olgunlukla cevaplandırıldığı doğrudur ancak MY(muhabere yönetim) modülü üzerinde inceleme yapılmıştır. MY modülü ise sonradan oluşturulan bir sistemdir. Oysa bölgedeki (Şarkışla Radar Üssü, Yama Dağ Radar Üssü, Softepe, Karacadağ Radar Üssü, Diyarbakır Birleştirilmiş Hava Hareket Merkezi) tüm radarların ROV videoları üzerinde mukayese ve inceleme yapılmasına fırsatı verilmemiştir. Bu veriler, bilirkişilerle paylaşılmamıştır.

Kaldı ki Genelkurmay Başkanlığınca 'gizlidir' kaşeli 27 Mayıs 2011 tarihinde gönderilen yazı ile 25 Mart 2009 tarihinde 15.02 ile 15.07 saatleri arasında doğu bölgelerindeki radarlarda genel arıza nedeniyle kayıtların olmadığına dair resmi yazı, dosyada bulunmaktadır. Daha sonra radarlarda arıza olmadığının ortaya çıkması üzerine bu defa Hava Kuvvetleri tarafından yapılan basın açıklaması ile radarlarda arızanın olmadığını ancak radar iletişim sisteminde bir arızanın olduğunu, bu nedenle iletimin sağlanamadığı ileri sürülmüştür. Ancak daha sonra dosyayı bu defa hem oluşturulan MY modülü hem de Erzurum'dan elde edilen radar kaydı ile bir radar kaydı gönderilmiş, bu radar kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporunda da radar kayıtlarının gerçekçi olmadığı ifade edilerek radar kayıtlarının ham görüntüleri üzerinde inceleme yapılmasının doğru yöntem olduğu bilirkişilerce Savcılığa bildirilmiştir. Buradan hareketle 14 Şubat 2014 tarihinde Erzurum/Dumlu Radar Mevzi Komutanlığında yapılan keşifte, olay tarihindeki radar kayıtlarının olduğu radarlarda hava hareketliğinin açık net olarak gözüktüğü, kaza mahallinde alçak irtifada yüksek hızla uçan uçağın varlığı bizatihi tarafımızca gözlemlenmiş, bilirkişiler de bu kayıtları elektronik mühürle mühürleyerek almıştır."

Avukatların açıklamasında, "25 Şubat 2014 tarihinde Genelkurmay'da kayıtlı görüntüler olmadığı iddiası sebebiyle cari görüntüler üzerinde yetersiz bir keşif yapılmış, 28 Şubat günü Hava Kuvvetleri Hareket Merkezinde yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinde ise olay günü ve saatindeki MY modülü üzerinde detaylı inceleme yapılmış ancak bu görüntülerin Erzurum kayıtlarıyla farklı olması sebebiyle vaki itiraz ve talebimiz neticesi 5 Mart 2014 tarihinde Ankara/Ahlatlıbel Hava Radar Mevzi Komutanlığında bilirkişiler refakatiyle ve askeri uzman personellerinin de katılımıyla bir inceleme yapılmış, bu incelemede de Erzurum/Dumlu radar kayıtları ile Hava Kuvvetlerindeki mukayeseli MY modülü incelendiğinde arada farklılık olduğu ancak Erzurum radar kaydıyla buradaki Erzurum radar kaydı olarak bildirilen görüntüler arasında da farklılık olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine bilirkişiler tüm bu radar kayıtlarını inceleyerek sivil radarlarla da mukayeseli olarak rapor hazırlamak üzere süre verilmiştir" görüşü paylaşıldı. 

- "ROV videolarının üzerinde inceleme yapılması gerektiği kanaatindeyiz"

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu aşamada, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan açıklamada 'tüm radar görüntülerinin gösterildiği', 'konuya ilişkin herhangi bir saklanan, gizlenen bir bilginin olmadığı' yönündeki açıklamanın savcılık tespiti olduğu, bizler ise bu konuda bilirkişi raporundan sonra açıklama yapacağımızı bildirdiğimiz, bu nedenle de adeta hava hareketliğinin bir etkisinin olmadığı, her şeyin apaçık anlaşıldığı gibi bir intiba oluşturulmaya çalışıldığı, oysa araştırmaların henüz tamamlanmadığı, özellikle Şarkışla ve Yama Dağı ROV videolarının üzerinde inceleme yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Kaldı ki bilirkişilerin henüz raporlarını hazırlamadığı bir süreçte Genelkurmay Başkanlığının bu açıklamasının bilirkişiler üzerinde bize göre olumsuz bir etki ve manevi baskı oluşturacağı inancındayız. Bilirkişileri yönlendirme anlamına gelebilecek bu tür söz ve beyanların rapor hazırlanıncaya kadar taraflarca kullanılmamasının daha uygun olacağı görüşümüzü belirtir, bu nedenle bu aşamada henüz raporlar hazırlanmadan böyle bir açıklamanın ceza usul hukuku bakımından da uygun olmadığını kamuoyuyla paylaşmak isteriz."

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim