• BIST 1.441
 • Altın 501,444
 • Dolar 8,3566
 • Euro 10,1202
 • Ankara 24 °C
 • Konya 23 °C
 • Eskişehir 18 °C
 • Sivas 24 °C
 • Çankırı 20 °C
 • Çorum 27 °C
 • Elazığ 26 °C
 • Kayseri 26 °C

Nevruz Kutlaması

Nevruz Kutlaması
Başbakan Yardımcısı İşler: "Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada huzur içinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin kültürü bünyesinde barın

ESKİŞEHİR (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada huzur içinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin kültürü bünyesinde barından eşsiz bir coğrafyadır" dedi.

İşler, Eskişehir'de 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Vilayet Meydanı'nda düzenlenen nevruz kutlamalarında yaptığı konuşmada, Türk dünyası olarak dünyanın en eski bayramlarından olan nevruzu bir kez daha yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Balkanlardan Orta Asya'ya kadar müşterek kültür coğrafyasında yüzyıllardan bu yana barış ve dostluk bayramı olarak kutlanan nevruzun herkesin ortak bayramı olduğunu belirten İşler, "Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin sembollerinden olan nevruz, çetin geçen kış aylarının ardından tabiatın ve insanlığın uyanışının habercisi olduğu kadar arınmayı, yenilenmeyi, olumsuzluklardan kurtulmayı da ifade eden yeni bir günü, yeni bir dönemi müjdelemektedir" diye konuştu.

"Dili, dini, mezhep ve inancı, etnik kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun, aynı bütünün, aynı vatanın, aynı milletin mensuplarıyız" diyen İşler, şöyle devam etti:

"Aynı gök kubbenin altında yaşıyor, aynı yağmurla ıslanıyor, aynı güneşle ısınıyoruz. Binlerce yıldır, sevinçte, tasada, birlikte hareket eden, omuz omuza vererek, büyük zorlukların üstesinden gelen milletimiz, birlik ve beraberlik gücünün ne kadar önemli olduğunu tarihin her döneminde göstermiştir. Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada huzur içinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin kültürü bünyesinde barından eşsiz bir coğrafyadır. Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz ülkemizin en büyük zenginlik kaynağıdır. Bu vesileyle bir kez daha altını çizmek isterim ki bayramlar sevgi, saygı ve dayanışmanın göstergesidir. İşte Nevruz Bayramı bu sarsılmaz gerçeği bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır."

İşler, bu anlamlı günde el ele, gönül gönüle vererek insanların birbirine her zamankinden daha sıkı sarılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu ülke, bu coğrafya, bu gök kubbe hepimizindir. Birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle, 2023 ve 2071 hedeflerimizi yakalayacağımıza inancım tamdır. Anadolu'da yüzyıllardır insanlar arasında birlik ve beraberliğin, bir arada yaşama arzusunun güçlenmesine vesile olan Nevruz Bayramı'nın anlamına uygun biçimde kutlanmasını, tüm dünyaya sevgi, kardeşlik ve barış mesajları yaymasını ümit ediyorum. Nevruzun ülkemizde ve Türk coğrafyasın ve bütün dünyada barış ve esenliğe vesile olmasını diliyorum."

-"Nevruz, sevincin ve baharın adıdır"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da nevruzun bütün dünyada milyonlarca insana umut veren bir gün olduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) Kurulunun 2010 yılında bu şenliği "Nevruz Bayramı" olarak kabul ettiğini anımsattı.

Nevruz ile ilgili birçok rivayetin olduğunu anlatan Avcı, şunları bildirdi:

"Nevruz ile ilgili birçok rivayet olmasına karşılık bütün rivayetler barış, birlik, kötülüklerden korunma ve sağlıkla ilgili. Bazı bölgelerimizde 'mart dokuzu', bazı bölgelerimizde daha başka adlarla adlandırılan nevruz rivayetlerinin hiçbirinde kavga, kan dövüş, kötülük yoktur. Nevruz, sevincin ve baharın adıdır. Bu sebeple medeniyetimiz tarihimizdeki pek çok güzel olayı nevruzla ilişkilendirir. Bugün de bu 'bayram', 'nevruz', 'sultan nevruz', 'yenigün', gibi çeşitli adlar altında da olsa ortak bir bahar bayramı olarak kutlanmaktadır. Bayramlarımız karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörünün milletçe bir arada kardeşçe ve barış içinde yaşama arzusunun dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu sevinç ve kıvanç günlerimiz."

Avcı, nevruzun bütün bu güzel duyguların yanında yeni ve umut dolu bir geleceği, baharı, bolluğu ve bereketi simgelediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bir kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı huzurla kutlayabilmemiz, bireysel ve toplumsal, sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma isteğimize ve bilincimize bağlıdır. Bolluk ve bereketi simgeleyen nevruzu mutlulukla kutlamak için bütün tabiat ve çevremizle tam bir uyum içinde yaşamamız, sahip olduklarımızı, sevgi ve özenle korumamız gerekir. Pek çok sürtüşme, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyamızda nevruzun özellikle Türk dünyası ve İslam alemi için bir barış ve esenlik vesilesi olmasını diliyorum. Tarihten gelen bu güzel geleneği, bu ortak kültür değerimizi sonsuza kadar yaşatma ve dünyamızı en iyi şekilde koruma arzusuyla nevruz bayramınızı kutluyorum." 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da nevruzun baharla birlikte birlik ruhunun yeşerdiği bir gün olduğunu ifade ederek, "Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir, nevruzun buluşma noktası olmuştur. Nevruz bayramımız kutlu olsun" dedi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da nevruzun, Türk dünyasının ortak kültürü olduğunu belirterek, "Bu kültür binlerce yıldır devam ediyor. Dostları bir araya getiriyor, küskünleri barıştırıyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türk dünyası ülkelerinden gelen katılımcılar milli kıyafetleriyle ''semeni tepsisi''ni protokol üyelerine sundu.

Daha sonra Başbakan Yardımcısı İşler, Milli Eğitim Bakanı Avcı ve diğer protokol üyeleri yumurta tokuşturarak, nevruz törenlerini başlattı. Bunun ardından İşler ve Avcı, nevruz ateşini yakarak, protokol üyeleriyle ateşin üzerinden atladı.

Kutlamalara, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Abidin Ünal, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can ile çok sayıda davetli katıldı.

Nevruz kutlamaları Türk dünyasından gelen sanatçıların gösterileriyle devam ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim