• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.319
 • Dolar 17.9313
 • Euro 18.4015
 • Ankara 23 °C
 • Konya 22 °C
 • Eskişehir 20 °C
 • Sivas 13 °C
 • Çankırı 21 °C
 • Çorum 19 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Kayseri 20 °C

Türk Dünyası Gazeteciler Şurası

Türk Dünyası Gazeteciler Şurası
Milli Eğitim Bakanı Avcı: "Dünyada habere ulaşmak için televizyon, gazete, radyo ve internet gibi araçların kullanımı üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, internet artık habere erişimin merkezine yerleşmeye başlıyor"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Dünyada habere ulaşmak için televizyon, gazete, radyo ve internet gibi araçların kullanımı üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, internet artık habere erişimin merkezine yerleşmeye başlıyor" dedi

Avcı, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı'nın iş birliğiyle Anadolu Üniversitesi Salon 2009'da düzenlenen "Türk Dünyası Gazeteciler Şurası"nda yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Gazeteciler Şurası'nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Gaspıralı İsmail'in hayali gerçek oluyor" sloganıyla Eskişehir’i Türk Dünyası Kültür Başkenti yapma konusunda önemli bir etkinlik daha gerçekleştirdiklerini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

"Şura boyunca, 'Medya ve İletişim' ana başlığı altında, küreselleşme ve bu süreçte ortaya çıkan iletişim gelişmeleri konuşulacak. Ayrıca 'Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Zirvesi' ve 'Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı' gerçekleştirilecek. Bu sayede, farklı ülkelerdeki basın camialarını temsil eden gazeteci arkadaşlarımızın karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları, birbirlerinin sorunlarını, ufuklarını daha iyi anlamaları, projelerini paylaşmaları için önemli bir fırsat ve imkan doğacak. Modernleşme serüvenimizin lokomotif güçlerinden biri yayınlandıkları dönemin ruhunu yansıtan gazeteler oldu. Dolayısıyla, gazetecilik mesleği ve gazetecilerimizle eşgüdümlü ilerleyen bir modernleşme süreci yaşadık. Türkiye'de Takvim-i Vakayi ve Tercüman-ı Ahval gibi süreli yayınlar, ilerleme ve gelişme serüvenimizin ana durakları oldu. Bildiğiniz gibi gazeteler iletişim aracı olarak önemli bir misyonu daha temsil ediyorlar. Ancak gazeteler, zaman içerisinde bu misyon ve güçlerini gücünü radyo, televizyon ve internet gibi çeşitlenmeye başlayan medya araçlarıyla paylaşmaya başladılar. Teknolojinin sağladığı imkanlarla, özellikle bilişim teknolojisinde çok farklı uygulamalar doğdu. Cep telefonunun da bireysel ve toplumsal hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal medya ön plana çıktı. Nitelikli haber ve bilginin yerini ilk etapta dedikodu, sansasyon ve eğlence almış gibi görünse de zaman içerisinde gelişen ve yaygınlaşan farklı platformlar aracılığıyla, uzun vade de olsa daha nitelikli bir iletişim ağı, kaliteli haber ve bilgi paylaşımı için yeni kapılar açılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğrencilerimizi bu yönde eğitmek, bilgiyle donatmak ve bilinçlendirmek için medya okuryazarlığı dersini programlarımıza koyduk."

-"Bilgi ve haber anlık tüketiliyor"

Avcı, dünyanın en büyük projesi olan FATİH Projesi kapsamında kurdukları EBA Portal ile faydalı web içerikleri ve medya hizmeti sunmaya başladıklarını bildirdi.

Enformasyonun ve haberin çok kolay yayıldığı, çok hızlı bir biçimde tüketildiği bir çağda yaşadıklarını anlatan Avcı, şöyle devam etti:

"Böyle bir zamanda ilimizde gerçekleştirilen bu şura, meseleye çok yönlü bakmak açısından büyük önem taşıyor. Hem ülkemizin yerel ve ulusal basın mensuplarının hem de dost ve kardeş ülkelerin basın camiasının katılımıyla gerçekleşen bu organizasyon birbirimize ayna tutmak açısından önemli bir işlev görecek. Konuşmamız ve paylaşmamız gereken birçok mesele var. Birbirimizle paylaşacağımız, birbirimize önereceğimiz veya birbirimizden öğreteceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Öyle bir zamandayız ki bilgi ve haber anlık tüketiliyor. Yakın zamanda, dergiler aylık-haftalık, gazeteler günlük olarak, radyo-televizyon saatlik bilgi ve haber üretirken, şimdi sosyal medyayla birlikte bilgi ve haber anlık iletiliyor ve tüketiliyor. Eğitimden kentleşmeye, sağlıktan iletişime kadar her alanda olağanüstü bir enformasyon dolaşımı yaşıyoruz. Bu iletişimin en önemli ve gerekli ortak paydası, bir meslek etiği, var olan meslek etiğimizi var olan teknolojilere uyarlamak, içselleştirilmiş basın ilkelerini yeni teknolojilere doğrultusunda  yeniden düzenlemek ve küresel bir basın ahlakı oluşturmak. Bugün haber kaynaklarımızın, gazetelerimizin, yerel, ulusal ve küresel haberlerin büyük bir bölümünü büyük ajanslar karşılıyor. Çünkü lokal haber üretim süreçlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan lokal haber üretimi çok ciddi bir potansiyeli de bünyesinden barındırıyor. Kişisel ve grupsal görüşlerin yönlendirdiği yanlı haber üretimi, haber alma ve doğru bilgilenme hakkını tehdit ediyor. Yorum ve tartışmalarımızın da nitelikli ve çok boyutlu bir yapıya kavuşamaması nedeniyle global ölçekte ciddi bir düzey kaybı yaşanıyor. Günümüze ait medya biçim ve içeriğine dair standartlar henüz netleşmiş değil. Dünyada habere ulaşmak için televizyon, gazete, radyo ve internet gibi araçların kullanımı üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, internet artık habere erişimin merkezine yerleşmeye başlıyor. Bu noktada şu an gerçekleşen şura tarzındaki etkinlikler ortak aklı oluşturmak anlamında önem kazanıyor."

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da basın şurasıyla Türk dünyasının vizyonu için ortak akıl geliştirmeyi ve bu kapsamda uluslararası bir iş kültürünün temellerini atmayı amaçladıklarını bildirdi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı'nın iş birliğiyle gerçekleştirilen bu özel organizasyonun, Türkiye ve kurumları arasında mevcut olan iletişimi güçlendirileceğini ve mesleki birikimlerin aktarılmasıyla katılan herkesin fayda sağlayacağını anlattı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel de gazetecilerin kalemini, barışı savunmak ve barışı getirmek için kullanması gerektiğine değinerek, Türk dünyası gazetecilerinin kendi ülkelerine döndüklerinde yaşadıkların coğrafyayı doğru değerlendirerek yazmalarını istediğini vurguladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise meslektaşlarının daha özgür, daha güçlü ve daha bilinçli gazetecilik yapmalarına öncülük etmeyi, onları değişen ve gelişen medya dünyasında buluşturabilmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Konuşmanın ardından etkinliğe katılanlara teşekkür plaketi verildi. Daha sonra TÜRKSOY Basın Ödülleri töreni düzenlendi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Şenay Ünal'a Türk dünyası kültür ve sanatının tanıtılmasına ve geniş kitlelere ulaştırılmasına yapmış olduğu katkılarından dolayı "TÜRKSOY Basın Onur Ödülü" verildi. Ünal, ödülünü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın elinden aldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
");
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Organik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim